Y Giriş Yap


Kod Ninjaları şu an beta aşamasında. Her geçen gün birbirinden güzel özelliklerin yayına alındığına şahit olacağınız bu süreçte eleştiri,soru ve sorunlarınızı bizimle paylaşmanız bizim için çok önemli. FacebookE-posta

Beta kullanıcısı olmak için başvuru yaptıysanız,çok yakında bir davet kodu alacaksınız.Koddostu kodlarını değiştirmek serbest mi?


1
Koddostu.com 'da yayınlanan kodları sitelerimize uygulamanın serbest olduğunu biliyorum. Ama kod içerisinde ne gibi değişiklikler yapabiliriz? Koddostu kodları nasıl bir lisans altında dağıtılıyor?
koddostubaşıboş
3
Evet,ancak bazı koşullar var.

Koddostu.com üzerinde yayınlanan hazır kodlarda şu şekilde yorumlar görebilirsin:
 <!--Author: koddostu.com-->
<!--Licence: GNU GPL V2.0-->
<!--Name: Bloglar İçin Ateşman Okunabilirlik Hesaplayıcı-->

farklı bir lisans notu düşülmediği sürece,tüm koddostu hazır kodları GPL V2 lisansıyla lisanslanmıştır.

Buna göre koddostu.com kodlarıyla yapabileceklerin:

1) Ticari veya değil,her türlü sitende ve web projende kullanabilirsin.
2) Kodda,<!-- ile başlayan satırları ve kodu aldığın sayfaya olan referansları aynı tutmak şartıyla, kodun geri kalanında dilediğin değişiklikleri yapabilirsin.
3) Düzenlediğin ve değiştirdiğin kodu,<!-- ile başlayan satırları ve kodu aldığın sayfaya olan referansları aynı tutmak şartıyla,dilediğin yerde paylaşabilirsin,dağıtabilirsin.


Yapamayacakların:

1) Koddostu kodlarını değişiklik yaparak veya yapmadan,kendi telif materyalin olarak tanıtamaz, alt lisanslama YAPAMAZSIN.
2) Kapalı kaynak kodlu yazılım içinde kodu SAKLAYAMAZSIN. (Koddostu kodları çoğu zaman html ve javascript dillerinde olduğu için büyük olasılıkla bu maddeyle ilgili endişe duymana gerek yok.)


Yapman gerekenler:

3) Değişiklik yaptığın kodu sadece kullanmıyor,bir de dağıtıyorsan (örneğin bir kod sitesinde) güvenlik için,ya kodda yaptığın değişiklikleri belirtmeli ya da orjinal kodu da paylaşmalısın.

Bunlar GPL V2 lisansının sadece bir özeti olup,tavsiye değildir.

Lisans metninin türkçesi:
http://ozgurlisanslar.org.tr/gpl/gpl-v2/
1
<!-- ile başlayan açıklama metinlerini silmemek şartıyla kodda dilediğin değişikliği yapabilirsin.

Cevap Yaz:
(Bu kısmı sadece aklınızda bir çözüm varsa kullanın.)
(Kod Önizle kodlarınızı kod adresindeki id'yi kullanarak %%150%% formatında ekleyebilirsiniz. Bu şekilde eklenen kodların sağ üst köşesinde "Düzenle/Önizle" seçeneği çıkar.

Giriş Yap


Koddostu Ekip Üyeleri Arıyor! Tıkla Başvur!